Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela
64-603 Ludomy 70, Archidiecezja Poznańska
Kalendarz parafialny
Foto galeria
Galeria
Stałe informacje


Nowenna do

M. B. Ludomskiej

Środa

……………………………

Msza św.

o powołania

Pierwszy Czwartek

……………………………

Modlitwy ku czci

św. Jana Pawła II

22 Dzień Miesiąca

Warto wiedzieć

Radio Emaus

Telewizja z wartościami

Rodzina rodzinie

Szybki kontakt
ludomy@archpoznan.pl

535 268 288
lub
67 283 61 14

Porządek Mszy Świętych
Msze Święte w dni powszednie:
-od początku Wielkiego Postu do końca października: godz: 19.00
- od listopada do początku Wielkiego Postu: godz. 18.00,  - w czwartek: godz: 8.00
Msze Święte w niedziele i święta:
- od września do końca czerwca: godz. 8.30, 10.00, 11.30 
 -w lipcu i sierpniu: godz: 8.30 i 10.00
Od niedzieli do środy Msze Święte są odprawiane w kościele parafialnym;
w czwartek, piątek i w sobotę w kościele Pomocników Matki Kościoła
Kancelaria parafialna Kontakt
Historia

Kościół parafialny

Data dodania: 2012-02-18

/Na podstawie danych
z Woj. Urzędu Ochrony Zabytków sporządzonych w 2001 r.
przez p. Grażynę Mętkowską/.


Kościół ten jest zorientowany (ołtarz w kierunku wschodnim), usytuowany na niewielkim wzniesieniu na pn.-zach. krańcu wsi, w sąsiedztwie szosy Oborniki-Ryczywół. Zbudowany na planie prostokąta, trójnawowy, z wieżą o kwadratowym rzucie; trójboczne prezbiterium ujęte jest po bokach prostokątnymi zakrystiami.

Elewacja zachodnia - dwukondygnacyjna, trójosiowa. Nad fasadą dominuje usytuowana centralnie wieża z trzyczęściowym portalem głównym. W dolnej części portalu znajdują się drewniane dwuskrzydłowe drzwi. Przestrzeń pomiędzy drzwiami a oknem rozdziela płycina z trzema zamkniętymi trójlistnie arkadami, na których umieszczone są figury przedstawiające Matkę Boską, Pana Jezusa i św. Jana Chrzciciela.

Górną część arkady zamyka ostrołukowe kno z maswerkiem.

Naroża ścian opinają przypory. Element dominujący w fasadzie stanowi wieża przykryta wysokim wiciowym, ośmiobocznym hełmem obitym blachą ocynkowaną.
Elewacja wschodnia - trójosiowa, dwukondygnacyjna. Parterowe aneksy zakrystii o ścianach rozdzielonych parą niewielkich okien, od strony północnej i południowej wypełnionymi witrażami. Prezbiterium nakrywa wielopołaciowy stożkowy dach.
Elewacja północna i południowa - ukształtowanie analogiczne, dwukondygnacyjne, pięcioosiowe. Lico ściany podzielone na segmenty przyporami. Zachodni, ostatni segment kondygnacji dolnej mieści w profilowanej wnęce portal boczny z drewnianymi, dwuskrzydłowymi drzwiami o motywach dekoracyjnych identycznych z drzwiami w portalu głównym. Pomiędzy przyporami w górnej części kondygnacji pary sześciopolowych okien rozdziela blenda w formie okulusa. W partii portalowej znajduje się pojedyncze, pięciopolowe okno. Od wschodu elewację zamyka wysunięta przed lico muru parterowa zakrystia z wejściem od strony zachodniej, drzwiami jednoskrzydłowymi oraz parą okien na ścianie północnej i przyporami na narożach. Zakrystię przykrywa połaciowy dach.

Wnętrze - jasne, otynkowane o wyraźnie zaznaczonej nawie głównej, wydzielonej z przestrzeni dwoma rzędami ośmiobocznych filarów o kapitelach dekorowanych liśćmi dębu. Na filarach wspiera się sklepienie krzyżowe o pasach gurtowych i zwornikach zdobionych dekoracją malarską z motywami geometrycznymi. Nawy boczne przykrywa sklepienie gwiaździste.

Sklepienie w prezbiterium o charakterze sieciowo-gwiaździstym z wyraźnie zaznaczonymi ceglanymi żebrami ujętymi zwornikiem. W oknach w prezbiterium są witraże.
Na wschodnich ścianach naw bocznych znajdują się niewielkie trójboczne nisze z ołtarzami. W nawach tych są /zamurowane obecnie/ zejścia do grobowców rodziny Grabowskich i Łakomickich.

W zachodniej części kościoła cztery ośmioboczne filary dźwigają drewnianą emporę.



Wyposażenie

Ołtarz główny wykonany w 1880 r. z masy gipsowej; w centrum - obraz przedstawiający Chrzest Chrystusa - kopia z 1954 r. /oryginał z 1871 r. w depozycie w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu/; po bokach współczesne malarstwo Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Janem i Ścięcie św. Jana; dębowe tabernakulum z 1954 r.

Ołtarz boczny wykonany w 1880 r. z obrazem Matka Boska z Dzieciątkiem z XVI w. przykrytym srebrną sukienką z 1723 r.

Ołtarz boczny wykonany w 1880 r. z obrazem z 1979 r. i z relikwiami krwi św. Jana Pawła II

ołtarz bł. JP II

 

 

Organy wykonane przez braci Walter z Żagania w 1871 r.

Kropielnica drewniana, rzeźbiona, wykonana w 1 połowie XVIII w.

 

 

Krucyfiks barokowy, drewniany z 1 połowy XVII w.

Krucyfiks drewniany, data nieznana

Konfesjonał z 1954 r.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela
64-603 Ludomy 70, Archidiecezja Poznańska
wykonanie: e-parafia.net