Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela
64-603 Ludomy 70, Archidiecezja Poznańska
Kalendarz parafialny
Foto galeria
Galeria
Stałe informacje


Nowenna do

M. B. Ludomskiej

Środa

……………………………

Msza św.

o powołania

Pierwszy Czwartek

……………………………

Modlitwy ku czci

św. Jana Pawła II

22 Dzień Miesiąca

Warto wiedzieć

Radio Emaus

Telewizja z wartościami

Rodzina rodzinie

Szybki kontakt
ludomy@archpoznan.pl

535 268 288
lub
67 283 61 14

Porządek Mszy Świętych
Msze Święte w dni powszednie:
-od początku Wielkiego Postu do końca października: godz: 19.00
- od listopada do początku Wielkiego Postu: godz. 18.00,  - w czwartek: godz: 8.00
Msze Święte w niedziele i święta:
- od września do końca czerwca: godz. 8.30, 10.00, 11.30 
 -w lipcu i sierpniu: godz: 8.30 i 10.00
Od niedzieli do środy Msze Święte są odprawiane w kościele parafialnym;
w czwartek, piątek i w sobotę w kościele Pomocników Matki Kościoła
Kancelaria parafialna Kontakt
Historia

Historia Ludom

Data dodania: 2012-02-18

Wieś LUDOMY otrzymały nazwę od wielkopolskiej rodziny Ludomskich, herbu Łodzia. Łodziowie Ludomscy pojawiają się tu pierwszy raz w roku 1389. W 1580 r. przeszła w ręce rodu Grudzińskich, następnie Lipskich. Ostatni polski właściciel hr. Ignacy Lipski rozpoczął parcelację majątku /dając początek wsi Lipa, a po pożarze pałacu sprzedał majątek - w 1856 r. - niemcowi L. Nathusiusowi. Wkrótce ziemie stały się własnością grafa von Briesen. Ten z kolei przekazał dobra Komisji Kolonizacyjnej, która do 1901 r. rozparcelowała grunty pomiędzy kolonistów z Nadrenii i Westwalii.

LUDOMY
były ośrodkiem parafialnym z kościołem p.w. Wszystkich Świętych już w XII wieku, gdy zostały wyłączone z parafii rogozińskiej. Obecnie parafię tworzą następujące miejscowości: Bagna, Bębnikąt, Chlebowo, Dąbrówka Ludomska, Drzonek, Gorzewo, Lipa, Lipa Nowa, Lipa Wojciechowo, Lipka, Ludomki, Ludomy, Łaszczewiec, Orłowo, Sierakówko, Sierakówko Budziska.

Pierwszy kościół pw. Wszystkich Świętych wzniesiono prawdopodobnie w XII - XIII w. Kolejny drewniany kościół wznieśli w 1459 r. Ludomscy. Po pożarze w końcu XVII w. nowi właściciele /Grudzińscy/ ufundowali świątynię, do której Prokop Lipski dobudował kaplicę pw. św. Jana Chrzciciela. Ok. 1868 r. stary drewniany kościół został rozebrany. Na jego miejscu 14.10.1868 r. ks. dziekan Dolski z Obornik poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego, murowanego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, wg. projektu architektów: Statza z Poznania i Platha z Obornik. W 1894 r. ks. bp Edward Likowski konsekrował kościół, który zbudowany został w popularnym wówczas stylu neogotyckim.
 
 
 
W 1880 r. podczas budowy kościoła postawiono nową plebanię pokrytą pierwotnie łupkiem; obecnie pokryta jest blachą.

 
 
W latach 80-tych XIX w. w Ludomach zamieszkiwało 47 ewangelików. Kościół ewangelicki zbudowali osadnicy niemieccy, którym nadano ziemię po rozparcelowaniu majątku Ludomy. Budowę świątyni wraz z pastorówką zakończono w 1910 r. na terenie parku podworskiego Lipskich. Po opuszczeniu Ludom przez Niemców po II wojnie światowej 25.09.1949 r. kościół poświęcono jako kaplicę publiczną. W tym czasie pełnił funkcję kościoła sukuralnego i znajdował się pod opieką sióstr ze Zgromadzenia Służebnic Maryi. Organy przeniesiono do kościoła w Kiszewie. Od lat 90-tych XX w. funkcjonuje jako kostnica.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela
64-603 Ludomy 70, Archidiecezja Poznańska
wykonanie: e-parafia.net