Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela
64-603 Ludomy 70, Archidiecezja Poznańska
Kalendarz parafialny
Foto galeria
Galeria
Stałe informacje


Nowenna do

M. B. Ludomskiej

Środa

……………………………

Msza św.

o powołania

Pierwszy Czwartek

……………………………

Modlitwy ku czci

św. Jana Pawła II

22 Dzień Miesiąca

Warto wiedzieć

Radio Emaus

Telewizja z wartościami

Rodzina rodzinie

Szybki kontakt
ludomy@archpoznan.pl

535 268 288
lub
67 283 61 14

Porządek Mszy Świętych
Msze Święte w dni powszednie:
-od początku Wielkiego Postu do końca października: godz: 19.00
- od listopada do początku Wielkiego Postu: godz. 18.00,  - w czwartek: godz: 8.00
Msze Święte w niedziele i święta:
- od września do końca czerwca: godz. 8.30, 10.00, 11.30 
 -w lipcu i sierpniu: godz: 8.30 i 10.00
Od niedzieli do środy Msze Święte są odprawiane w kościele parafialnym;
w czwartek, piątek i w sobotę w kościele Pomocników Matki Kościoła
Kancelaria parafialna Kontakt
Grupy parafialne - Młodzież św. Jana Chrzciciela
wstecz

Skład grupy

Data dodania: 2021-03-06


        Jesteśmy na https://www.facebook.co/mlodziezswjanachcrzciciela       

     Grupę młodzieży tworzą:

                                       Garbarz Wiktoria

                          Olech Julia

                              Sawińska Kaja

                                                      Suwiczak Kinga - animatorka grupy

                           Witzberg Julia

                             Wolski Mateusz


 

Więcej

Przygotowanie żłóbka

                           Przygotowanie żłóbka 23.12.2019
W tym roku po kilku latach przerwy nasza grupa przygotowywała żłóbek oraz pozostałe dekoracje w kościele parafialnym. Tym razem żłóbek został umieszczony przy głównym ołtarzu. Przygotowanie świątecznego wystroju kościoła zajęło nam prawie trzy godziny. Podczas naszej pracy odwiedził nas ks. Proboszcz. Korzystając z Jego obecności złożyliśmy Księdzu życzenia świąteczne i wręczyliśmy prezent. Po skończeniu naszej pracy podziękowałam wspólnocie za obecność, złożyłam życzenia świąteczne oraz wręczyłam każdemu paczuszkę z upieczonymi przeze mnie pierniczkami. Żłóbek przygotowywali: Julia O.,Julia W.,Kaja, Dominik, Mateusz, Wiktor oraz autorka tego tekstu: Kinga


Spotkanie z nowym ks. Proboszczem

                     Spotkanie z nowym księdzem Proboszczem
 
1.07.2019 posługę duszpasterską w naszej parafii rozpoczął ks. Rafał Krakowiak. Nasza wspólnota pierwszy raz spotkała się z ks. Proboszczem 28.09.2019 na probostwie. Podczas spotkania opowiadaliśmy ks. Proboszczowi od kiedy istnieje i czym dotychczas zajmowała się nasza grupa. Każdy powiedział też kilka słów o sobie. Następnie omówiliśmy jak często będą się odbywać nasze spotkania, co będziemy robić w czasie spotkań oraz jak na nowo włączymy się w życie parafii.

Tekst:Kinga

Pożegnanie ks. T. Kurkowiaka

                     Pożegnanie Księdza Proboszcza

 30 czerwca 2019 zakończył swoją posługę duszpasterską w naszej parafii i przeszedł na emeryturę ks. Proboszcz Tomasz Kurkowiak. Z tej okazji odprawił On o godzinie 1115 uroczystą Mszę św.. Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele grup duszpasterskich oraz sołectw należących do naszej parafii podziękowali ks. Proboszczowi za Jego posługę duszpasterską w Ludomach. „Młodzież św. Jana Chrzciciela na tej Mszy św. reprezentowały Kaja, Emilia oraz animatorka wspólnoty-Kinga. Jako podziękowanie ks. Proboszcz otrzymał od naszej wspólnoty bukiet kwiatów i foto książkę ze zdjęciami ukazującymi działalność naszej grupy.

Tekst:Kinga

ŚDM

Data dodania: 2016-09-08

Kilka słów o Światowych Dniach Młodzieży…

Kiedy w 2013 roku papież Franciszek ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie bardzo się ucieszyłam. W miarę możliwości brałam też udział w przygotowaniach do tego wydarzenia. Im bardziej zbliżał się termin Światowych Dni Młodzieży, tym więcej osób pytało mnie „ Czy jedziesz do Krakowa?”. Moja odpowiedź brzmiała „Nie”. Główną przeszkodą jak mi się wtedy wydawało był mój wiek. Tak było do połowy kwietnia 2016.

Uczestnicząc w uroczystości z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski na stadionie w Poznaniu, poznałam „Ciupowiczów” czyli osoby niepełnosprawne i ich przyjaciół z Duszpasterstwa Akademickiego św. Rocha. Aby się więcej o nich dowiedzieć ,zajrzałam na ich facebookowy profil „Ciupa Wózkowicze”. Wówczas okazało się, że „Ciupowicze” koordynują w naszej archidiecezji wyjazd osób niepełnosprawnych na Światowe Dni Młodzieży i że jadą z nimi osoby starsze ode mnie. Skontaktowałam się więc z animatorką „Ciupy” i zapisałam się na wyjazd.

Od tej chwili, gdy w rozmowach pojawiał się temat Światowych Dni Młodzieży mówiłam, że ja też tam jadę. Wiele osób słysząc o moich planach bardzo się cieszyło i obiecywało wspierać mnie modlitwą oraz o nią prosiło. Im bliżej było terminu wyjazdu tym bardziej to przeżywałam. Z Poznania razem z „Ciupowiczami” oraz innymi pielgrzymami wyjechałam 24.07 tuż przed północą, a wróciłam 1.08 około drugiej w nocy. Podróż w obie strony odbyłam pociągiem . Naszą bazą noclegową była Szkoła Podstawowa im. J. Lelewela znajdująca się w okolicy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Oprócz nas mieszkali w niej pielgrzymi z Hiszpanii i jeszcze jedna grupa z Polski. Jeśli chodzi o jedzenie to składało się ono z otrzymywanego co dzień suchego prowiantu, wody oraz ciepłych posiłków, które dostawaliśmy w specjalnie oznaczonych punktach żywieniowych. W naszej szkole mieliśmy też możliwość zrobienia sobie kawy albo herbaty. Po mieście poruszaliśmy się pieszo lub bezpłatną komunikacją miejską, do czego upoważniały nas nasze identyfikatory. Pierwszego dnia pobytu dane mi było modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie w 2002 roku św. Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Tego dnia modliłam się również przy relikwiach św. siostry Faustyny oraz w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Pozostałe dni także wypełnione były modlitwą. Ich główne miejsce stanowił stadion Cracovii i naznaczone obecnością św. Jana Pawła II Błonia.

Na Błoniach uczestniczyłam w Eucharystii inaugurującej Światowe Dni Młodzieży, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Także na Błoniach brałam udział w Liturgii Słowa i Drodze Krzyżowej pod przewodnictwem Papieża Franciszka. W przedostatnim dniu Światowych Dni Młodzieży razem z młodymi z całego świata uczestniczyłam w czuwaniu z Papieżem Franciszkiem na Campusie Misericordiae w Brzegach, a następnego dnia w Mszy św. Posłania.

W czasie tych wszystkich modlitewnych spotkań pamiętałam o moich bliskich i wszystkich, którzy prosili mnie o modlitwę. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym radosnym, pełnym wiary święcie młodego Kościoła. Każdego dnia doświadczałam wiele życzliwości od obcych, nieznanych mi osób. Gdy podczas Mszy św. na Błoniach mocno padał deszcz i przemokła mi kurtka pewna pani, której imienia nawet nie znam podarowała mi pelerynę. Podobnych gestów dobroci było wiele…

Trudno określić co z tego czego doświadczyłam podczas mojej pielgrzymki do Krakowa jest dla mnie najważniejsze. Wszystko pozostawiło w mojej duszy swój jedyny, niepowtarzalny ślad. Kończąc moje świadectwo pragnę podziękować moim rodzicom i przyjaciołom za wsparcie podczas mojej pielgrzymki na Światowe Dni Młodzieży. Dziękuję Wam za każdą modlitwę, każde dobre słowo oraz za wsparcie „techniczne”. Bóg zapłać !

Kinga

Więcej

Paczuszka dla maluszka

Data dodania: 2015-12-19

„Paczuszka dla maluszka”

Kiedy dowiedziałam się o akcji „Paczuszka dla maluszka” organizowanej przez Fundację Małych Stópek postanowiłam zachęcić do udziału w niej „Młodzież św. Jana Chrzciciela”. Członkowie wspólnoty zaakceptowali mój pomysł. Naszą „Paczuszkę dla maluszka” przygotowaliśmy na spotkaniu, które odbyło się 12.12.2015. Przy okazji opowiedziałam młodzieży czym zajmuje się Fundacja Małych Stópek oraz Bractwo Małych Stópek. Wręczyłam też każdemu Jasia (model dziecka w 10 tygodniu ciąży) oraz znaczek przedstawiający stópki jedenastotygodniowego nienarodzonego dziecka. Na koniec spotkania ks. Proboszcz zrobił nam zdjęcie z Jasiami. „Jankowa” „Paczuszka dla maluszka” została wysłana 15.12.2015. Oprócz artykułów dla niemowląt umieściliśmy w niej list od naszej wspólnoty:

Ludomy 12.12.2015

Szczęść Boże!

Jesteśmy grupą młodych ludzi działających w parafii św. Jana Chrzciciela w Ludomach (arch. poznańska). Nasza wspólnota nazywa się „Młodzież św. Jana Chrzciciela” i należy do niej 10 osób. Spotykamy się raz w miesiącu. Na naszych spotkaniach rozważamy Słowo Boże. Poza tym bierzemy aktywny udział w życiu parafii. W każdy pierwszy czwartek miesiąca prowadzimy modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej parafii. Natomiast każdego 22 dnia miesiąca prowadzimy modlitwy do św. Jana Pawła II, którego relikwie znajdują się w naszym kościele. Kilkoro z nas podjęło też Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. O akcji „Paczuszka dla maluszka” dowiedzieliśmy się od naszej animatorki Kingi, która należy do Bractwa Małych Stópek. Udział w tej akcji sprawił nam wiele radości. Przy okazji przygotowywania naszej paczuszki dla maluszka dowiedzieliśmy się czym zajmuje się Fundacja Małych Stópek i Bractwo Małych Stópek. Mamy nadzieję, że nasze dary sprawią radość maluchom oraz ich mamom.

Pozdrawiamy serdecznie

„Młodzież św. Jana Chrzciciela”

 

Jako animatorka wspólnoty bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Paczuszka dla maluszka”.

Kinga

Więcej

Lubasz

Data dodania: 2015-09-18

Pielgrzymka do Lubasza

Dnia 5.09.2015 kilka osób z naszej wspólnoty uczestniczyło w Parafialnej Pieszej Pielgrzymce do Lubasza. Byli to: Dawid, Dominik i pisząca te słowa Kinga. Pobłogosławieni przez ks. Proboszcza na pielgrzymi szlak z Ludom wyruszyliśmy przed południem. Po drodze mieliśmy kilka postojów: Sierakówko, Krosinek, Młynkowo, Kamionka oraz Sławno. W tym roku głównym tematem rozważań pielgrzymkowych było małżeństwo. Jeśli chodzi o pogodę to przez cały czas towarzyszył nam silny wiatr, a tuż przed wejściem do sanktuarium zmoczył nas deszcz. Mimo zmęczenia z radością uczestniczyliśmy w wieczornej Eucharystii, którą razem z innymi kapłanami przed obrazem Matki Bożej Lubaskiej odprawił nasz ks. Proboszcz.

Więcej

Spotkanie z ks. Arcybiskupem

Data dodania: 2015-04-27


24.04.2015 ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki przeprowadził w naszej parafii wizytację pasterską. Jednym z jej punktów było spotkanie ks. Arcybiskupa z Grupami Duszpasterskimi, które odbyło się o 1600w kościele. Ja uczestniczyłam w tym spotkaniu razem z Dominikiem Kozłowskim, Szymonem i Mateuszem. Podczas spotkania jako animatorka przedstawiłam ks. Arcybiskupowi naszą wspólnotę. Oto co ode mnie usłyszał:

"Księże Arcybiskupie! Nasza grupa powstała w kwietniu 2005 roku jako Młodzieżowy Parafialny Zespół Synodalny. Gdy zakończył się nasz udział w Synodzie postanowiliśmy, że będziemy kontynuować naszą działalność jako Krąg Biblijny. Od marca tego roku nasza wspólnota nosi nazwę Młodzież św. Jana Chrzciciela. Obecnie należy do niej 10 osób. Nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu. Aktualnie na spotkaniach przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Podczas tych przygotowań korzystamy z konspektu Duszpasterstwa Młodzieży „Jordan”. Poza tym bierzemy aktywny udział w życiu parafii. W każdy pierwszy czwartek miesiąca prowadzimy modlitwy o powołania, kapłańskie, misyjne i zakonne z naszej parafii. Natomiast każdego 22 dnia miesiąca prowadzimy modlitwy do św. Jana Pawła II, a w Wielki Czwartek prowadzimy Adorację Najświętszego Sakramentu. Uczestniczymy też w organizowanym w naszej parafii Maratonie Biblijnym oraz Pieszej Pielgrzymce do Lubasza a kilkoro z nas podjęło Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Mamy także swoją kronikę, profil na facebooku oraz miejsce na parafialnej stronie internetowej. Głównym problemem wspólnoty jest brak nowych osób."

Po przedstawieniu się wszystkich grup ks. Arcybiskup do każdej z nich skierował kilka słów. Nam powiedział, że cieszy się, że kontynuujemy to, co rozpoczęliśmy jako Młodzieżowy Parafialny Zespół Synodalny, bo te zespoły były nie tylko po to, aby ustanowić prawo, ale także po to, aby powstawały takie grupy jak nasza.

Kinga

Młodzież św. Jana Chrzciciela

Data dodania: 2015-03-06

Młodzież św. Jana Chrzciciela

Od kilku miesięcy nasza grupa w czasie spotkań korzysta z tekstów przygotowanych przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej "Jordan". Ma to związek z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 w Krakowie. Aby podkreślić nasz związek z młodymi z "Jordanu"oraz z naszą parafią podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy i 14.02. 2015 ostatni raz spotkaliśmy się jako "Krąg Biblijny". Obecnie nasza wspólnota nosi nazwę "Młodzież św. Jana Chrzciciela". Przez ostatnie miesiące nastąpiły też zmiany w składzie naszej grupy. Ze względu na pracę i studia w spotkaniach nie uczestniczy już Sylwia Modlisz. Do wspólnoty dołączyli natomiast: Sebastian Krakowiak, Dominik Goman oraz Dawid Krakowiak.

Kinga

Więcej

News

Święto Młodych w Poznaniu.

Data dodania: 2014-09-22

Archidiecezjalne Święto Młodych

W sobotę 20 września 2014 razem z Dominikiem, Sebastianem i Szymonem byłam w Poznaniu na Archidiecezjalnym Święcie Młodych. Pogoda ta na zewnątrz i ta w naszych sercach była wspaniała, cały czas świeciło słońce.
Pierwszym punktem programu był koncert zespołu „Propaganda Dei”. Następnie przez Stary Rynek kierując się do Katedry szliśmy w Marszu Dla Jezusa. Podczas marszu poprzez śpiew piosenek religijnych dawaliśmy świadectwo naszej wiary. Na uwagę zasługuje fakt, że podczas marszu „nasz człowiek” – Sebastian niósł jeden z głośników. Po dojściu do Katedry śpiewem uwielbialiśmy Boga dziękując Jemu za to co robi w naszym życiu. Wysłuchaliśmy także świadectw młodych ludzi, którzy opowiadali jak Bóg działa w ich życiu. Głównym punktem dnia była Eucharystia odprawiona w naszych intencjach przez ks. biskupa Grzegorza Balcerka oraz towarzyszących mu księży. Po Mszy św. udaliśmy się na obiad do Seminarium Duchownego.Podczas tego sobotniego spotkania wiele razy rozmawialiśmy z ks. biskupem Grzegorzem, który bardzo interesował się naszą grupą. Wrażeń z tego dnia mamy wiele bo wiele i szybko się działo dlatego wybaczcie nam, że są tylko dwa zdjęcia.
Kończąc moją mój tekst bardzo dziękuję Szymonowi, Sebastianowi i Dominikowi za to, że byli moimi "silnikami", mojemu tacie za to że był naszym kierowcą oraz wszystkim dzięki którym spędziliśmy tak radośnie ten dzień.

Kinga

Więcej

Maraton Biblijny 2014

Data dodania: 2014-06-25

W niedzielne popołudnie 22 czerwca 2014 odbył się nasz parafialny Maraton Biblijny. W tym roku czytaliśmy Listy św. Jakuba i św. Piotra. Tegoroczny Maraton Biblijny był połączony z modlitwami w intencji młodzieży z naszej parafii a towarzyszyła im replika Krzyża i Ikony Salus Populi Romani - symboli Światowych Dni Młodzieży . Z naszej grupy w Maratonie uczestniczyli: Kasia, Mateusz, Sebastian i Szymon a modlitwy w czasie nabożeństwa czytali: Dominik oraz Kinga.

Tekst: Kinga

replliki

News

Rodzina Rodzinie

Data dodania: 2014-03-29

„Rodzina Rodzinie”

O akcji pomocy rodzinom na Ukrainie dowiedziałam się w niedzielny wieczór 9 marca z telewizji Trwam. Więcej informacji uzyskałam, gdy weszłam na stronę Caritas Polska. Po odwiedzeniu tej strony postanowiłam, że razem z członkami Kręgu Biblijnego moglibyśmy wspomóc rodzinę na Ukrainie. Jeszcze tego samego wieczoru napisałam maila do Caritas Polska z prośbą o dokładniejsze informacje. Dodam, że kilka dni wcześniej na facebooku naszej wspólnoty umieściłam post zachęcający do modlitwy w intencji Ukrainy i do wysyłania smsów dla Ukrainy. Następnego dnia popołudniu otrzymałam maila z Caritasu. Była w nim instrukcja przygotowania paczki oraz krótki opis rodziny, która została nam przydzielona. Skontaktowałam się więc z moimi przyjaciółmi z grupy i przedstawiłam im mój pomysł, a oni go zaakceptowali. Aby nasze działanie nie było chaotyczne każdemu z członków wspólnoty przydzieliłam co ma kupić i jaką kwotę maksymalnie może wydać. Przygotowałam także notatki do listu. Pakowanie paczki odbyło się na naszym spotkaniu 22.03.2014. Uczestniczyła w nim męska część Kręgu Biblijnego czyli: Łukasz, Mateusz, Dominik, Sebastian oraz Szymon.

To jak wyglądało spotkanie opisuje relacja Mateusza:

Mam na imię Mateuszjestem uczniem drugiej klasy gimnazjum oraz członkiem Kręgu Biblijnego. Gdy usłyszałem o akcji która ma na celu pomoc rodzinom z Ukrainy bardzo się ucieszyłem gdyż każde wsparcie na pewno się przyda.

Chciałbym opowiedzieć o spotkaniu na którym razem z przyjaciółmi z mojej grupy przygotowywaliśmy paczkę dla potrzebujących osób z Ukrainy. Spotkanie odbyło się 22.03.2014. Na spotkanie wszyscy przynieśli wyznaczone im produkty spożywcze (cukier, ryż, makaron itd.) i zabraliśmy się do pakowania paczki. Napisaliśmy również wspólnie list do „naszej” rodziny na Ukrainie o nas i naszej działalności.

To treść listu do „naszej” rodziny:

Ludomy 22.03.2014

Szczęść Boże!

Jesteśmy grupą młodych ludzi działającą w Kręgu Biblijnym przy parafii św. Jana Chrzciciela w Ludomach (archidiecezja poznańska, Polska). Naszą formację tworzą: Kinga, Kasia, Weronika, Sylwia, Dominik, Łukasz, Mateusz, Sebastian i Szymon oraz ksiądz Proboszcz Tomasz Kurkowiak (opiekun duchowny). Raz w miesiącu spotykamy się na rozważaniu niedzielnej ewangelii, aktywnie uczestniczymy też w życiu naszej parafii prowadząc nabożeństwa, czytając Słowo Boże na mszach świętych, przygotowując dekoracje w kościele na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Poprzez wysłanie tej paczki chcielibyśmy wyrazić nasze wsparcie i solidarność z Wami. Mamy nadzieję, że ten skromny dar pomoże Wam przetrwać te trudne chwile. "Nie lękajcie się!", lecz zawierzcie Chrystusowi.

Z Chrześcijańskimi pozdrowieniami

Krąg Biblijny

Nasza paczka została wysłana na Ukrainę 25 marca.

Jako animatorka Kręgu Biblijnego pragnę podziękować wszystkim członkom naszej wspólnoty za włączenie się w akcję „Rodzina Rodzinie”

Kinga


Co nowego w Kręgu Biblijnym

Data dodania: 2012-12-21

Od ukazania się mojego poprzedniego tekstu, który znalazł się na tej stronie i opisywał naszą wspólnotę minęły ponad dwa lata. W tym czasie nastąpiły u nas pewne zmiany. Tak jak dotychczas, spotykamy się na comiesięcznym rozważaniu Pisma Świętego (z przerwą w okresie kolędowym i wakacyjnym). Do tej pory fragmenty Biblii potrzebne na spotkania drukował nam Ksiądz Proboszcz, teraz każdy z nas korzysta z własnego Pisma Świętego. Każde spotkanie rozpoczynamy teraz odmawianiem Nieszporów. Zmieniła się też osoba prowadząca spotkania. We wrześniu Ksiądz Proboszcz prowadzenie spotkań przekazał w moje ręce. Nie ukrywam, że bardzo mnie to ucieszyło, bo dzięki temu mam możliwość w praktyce wykorzystać wiedzę, którą zdobywam uczestnicząc w kursach bibilnych organizowanych przez Akademię Ignatianum w Krakowie oraz Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II w Poznaniu. Poza tym, że co miesiąc mamy spotkania, to można nas zobaczyć i usłyszeć w kościele. W każdy pierwszy czwartek miesiąca prowadzimy modlitwy o powołania, kapłańskie, misyjne i zakonne z naszej parafii. Natomiast każdego 22 dnia miesiąca prowadzimy modlitwy do bł. Jana Pawła II. W Wielkim Poście czytamy rozważania na Drodze Krzyżowej a w październiku na Nabożeństwach Różańcowych. Uczestniczymy też w organizowanym w naszej parafii Maratonie Biblijnym. Jeśli chodzi o skład Kręgu Biblijnego to w listopadzie dołączył do nas Mateusz- brat Kasi i Łukasza. Jako osobie, która od pewnego czasu przewodzi tą wspólnotą i która jest w niej od momentu jej powstania tj. od 2005 roku bardzo zależy mi na rozwoju Kręgu Biblijnego. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich młodych (od pierwszej klasy gimnazjum) pragnących lepiej poznać Pismo Święte aby dołączyli do naszej grupy. Chętnych proszę o zgłaszanie się do Księdza Proboszcza lub do mnie na adres email: kinga_king@interia.pl .

 

        Kinga

Maraton Biblijny - 3.06.2012

Data dodania: 2012-07-05

„Ziarnem jest Słowo Boże”

3 czerwca 2012 odbył się w naszej parafii kolejny - III Maraton Biblijny. W tym roku czytaliśmy Ewangelię wg św. Marka. Wśród uczestników tegorocznego maratonu byli dorośli, osoby starsze oraz młodzież. Każdy miał do przeczytania wybrany wcześniej fragment ewangelii, co pozwoliło nam lepiej przygotować się do tego wydarzenia. Dla wielu z nas nie był to pierwszy Maraton Biblijny. Ja osobiście uczestniczyłam w nim trzeci raz, w tym drugi w naszej parafii. Większość uczestników tegorocznego Maratonu Biblijnego była w kościele przez cały czas jego trwania co sprawiło, że w ciszy i skupieniu mogliśmy pochylić się nad Słowem Bożym, które jak ziarno padało na ziemię naszych serc. Tegoroczny Maraton Biblijny tradycyjnie zakończyła Msza św. - którą w naszej intencji odprawił Ksiądz Proboszcz - oraz uczczenie relikwii bł. Jana Pawła II.

Kinga

Więcej

Maraton Biblijny

Data dodania: 2012-02-18

Maraton Biblijny

Pierwszy na świecie Maraton Biblijny zorganizował Mojżesz, który odczytał wszystkim Izraelitom Prawo. W czasach współczesnych maratony odbywają się w większości krajów. My również w naszej parafii po raz kolejny odkryliśmy jaki skarb zawiera Biblia – wydarzenie autentyczne, które towarzyszy człowiekowi od początku dziejów i głosi najważniejszą prawdę o sensie jego życia. Tak też 5 czerwca 2011 r. ks. Proboszcz Tomasz Kurkowiak o godz. 11:30 przeczytał pierwszy fragment z Ewangelii św. Mateusza. Następnie, zgodnie z wcześniej sporządzoną listą odczytywano tekst aż do ostatniego słowa tej ewangelii. Czytać mogli wszyscy bez względu na wiek czy zawód, nie trzeba było do tego żadnych zdolności artystycznych, wystarczyło tylko przeczytać tekst wyraźnie i zrozumiale, gdyż teksty te nie są przeznaczone dla wybrańców, ale dla każdego z nas! Czytanie słowa Bożego zakończyło się uroczystą Mszą św. odprawioną w naszej intencji o godz. 15:00. Maraton Biblijny dał nam wszystkim możliwość wspólnego czytania Pisma Św., wspólnego pochylenia się nad naszym wspólnym skarbem, zastanowienia się nad tym, czym jest dla nas Słowo Boże. Jest to list Boga do nas, który podpowiada nam w jaki sposób mamy kroczyć w świecie pełnym niebezpieczeństw. Dlatego pamiętajmy, że nie ma to być księga zakurzona, lecz codziennie czytana, mamy żyć nią zawsze i wszędzie.

Kasia

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela
64-603 Ludomy 70, Archidiecezja Poznańska
wykonanie: e-parafia.net